Prefabrik Taşıyıcı Sistemler

Prefabrik taşıyıcı sistemler; kolon, kiriş ve çerçeve elemanlarından oluşmaktadır.

Prefabrik yapı; elemanları fabrikada hazırlanmış ve montaj edileceği yere parçalı halde nakledilen ve inşa sahasında planlandığı parçaların birbirine montaj edilmesi neticesinde ortaya çıkan yapı şeklidir.

Betonarme şekilde fabrikasyon olarak imal edilen prefabrik elemanlar, yerinde döküm betonarme yapılara göre daha sağlam yapıdadırlar. Kür koşulları ve ortam koşullarının uygun olması prefabrik yapı elemanlarının dayanımını ve kalitesini arttırmaktadır.

image

Türkiye’de sanayi yapılarının %85’inde prefabrik betonarme yapı elemanları kullanılmaktadır.

Prefabrik taşıyıcı sistemler ile daha geniş açıklıklar geçilebilmekte daha verimli ve daha ekonomik alan kullanımına olanak sağlanabilmektedir.

Prefabrik yapılarda taşıyıcı sistem; kolon, kiriş ve çerçeve elemanlarından oluşmaktadır. Bu sistemde duvarlar; bölücü, gerektiği durumlarda ise rijitleştirici eleman konumundadır.

image

Prefabrike çerçeveli sistemlerde yapıyı etkileyen yükler, kolon ve kiriş veya kolon ve döşeme elemanlarının bir araya gelmesiyle oluşturdukları çerçeveler tarafından taşınırlar.

Kolon kiriş sistemler, prefabrike kolon ve kirişlerden oluşan, düğüm noktaları yerine göre moment aktarabilen veya mafsallı olarak düzenlenebilen, gerekebileceği durumlarda yatay kuvvetleri alacak yerinde dökme perdeler kullanılan sistemlerdir.

Kolon döşeme sistemler, döşeme plaklarının kirişler vasıtasıyla yükünü kolonlara aktardığı, topping betonu dökülerek kompozit çalışan sistemlerdir.

Prefabrik üretimleri ile fabrikalar, kapalı alanlar, depolar, çiftlikler, sosyal tesisler, yemekhaneler, sanayi yapıları ve antrepolar yapıla bilinir.

Ard germe ve ön germe üretim teknolojisi sayesinde, güvenlikli yapılar ve deprem yönetmeliğine tam uyum sağlayan, ekonomik ve kullanışlı yapı elemanları konusunda teknolojiye sürekli yatırım yapıyoruz.

Türkiye’nin birçok ilinde, tam donanımlı özel veya tüzel amaçlı uygulamalarımız hakkında bilgi almak için, satış destek ekibimize ulaşabilir, işin başlangıcından prefabrik yapıların teslimine kadar olan tüm süreci, hem görsel olarak sizlere sunabilir hem de detaylı sunum şeklinde görüşme sağlayabilirsiniz. Tel: +90 216 491 44 82 Pbx. Email: info@gurtes.com.tr

GÜRTES İNŞAAT MÜHENDİSLİK SAN.
VE TİC LTD. ŞTİ.

Kaynarca Mah. Aydınlı Yolu Cad.
Meşru Sok. No:3/A 34890
Pendik / İSTANBUL

Tel:    +90 216 491 44 82 Pbx.
Mob:  +90 532 200 52 67
Email: info@gurtes.com.tr

GÜRTES 2020 Katloğu için linki tıklayınız.. Gurtes-katalog-2020-eng

Add Your Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir