Prefabrik Yapı Maliyeti 2021

Prefabrik Yapı Maliyeti 2021

Prefabrik yapı maliyeti 2021 yılında yapı malzeme fiyatlarındaki değişime bağlı olarak değişmektedir. Bunun yanı sıra yapıda istenilen yükseklik, altyapı durumu, nakliye ve vinç ücretleri de maliyeti etkilemektedir.

Önceden hazırlanan yapı anlamına gelen prefabrik; yapının bileşenlerinin fabrika veya başka bir imalat sahasında üretilip birleştirilmesi ve montajının yapılacağı alana taşınmasıdır.

Gelişmiş ve endüstriyelleşmiş ülkelerde, bina projelerinin yapım sürecinde prefabrik betonarme yapı elemanları yaygın olarak kullanılmaktadır. Bir bina projesinde, prefabrik elemanların kullanılmasının birçok yararı vardır.

Bu yararlar kısaca; proje toplam maliyetinin azaltılması, yapı elemanlarında istenilen kalite ve dayanımın sağlanması, malzeme israfının azaltılması, modülarizasyon ve standardizasyon olanaklarının arttırılmasına ek olarak iş kazası sayısının önemli ölçüde azaltılabilmesi şeklinde özetlenmektedir.

Prefabrik yapılar modüler olmasından dolayı önceden planlanarak ve ihtiyaçlara göre üretilmektedir. Her türlü alana ve büyüklüğe göre üretilmektedir.

image
image
image
image
image
image
image
image

Prefabrik Yapı Maliyeti 2021 Yılında Ne Kadar Değişti?

Betonarme prefabrik sektöründe yapı birim maliyetleri yapı malzeme fiyatlarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. 2021 yılında yapı malzeme fiyatlarının değişimi prefabrik betonarme yapı birim maliyetlerini de doğrudan etkilemektedir.

Beton prefabrik yapıların oluşumunda maliyeti en fazla etkileyen başlıca faktörlerden birisi de nakliyedir. Yapı elemanlarının (kolon, makas, kiriş…) fiziksel büyüklükleri ve tonajları dolayısıyla taşıma ücretleri oldukça fazladır. Yapılması düşünülen projenin yapı elemanlarının üretildiği tesise olan uzaklığı nakliye ve vinç ücretlerini etkilemektedir. Bu yüzden üretim tesislerine olan uzaklık arttıkça nakliye ücretleri de artmaktadır.

Özetlemek gerekirse; istenilen yapı türü, yapı elemanları, konum, altyapı durumu, yükseklik, nakliye ve vinç ücretleri maliyeti etkilemektedir.

Belirtmiş olduğumuz prefabrik betonarme yapı maliyetlerini etkileyen faktör maliyetleri enflasyona bağlı olarak değişim göstermektedir. Bu yüzden prefabrik yapı maliyeti 2021 yılında 2020 yılına kıyasla bir miktar değişim göstermektedir.

Gürtes İnşaat olarak tüm prefabrik yapı sistemlerinde, en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Bununla birlikte müşterilerimize prefabrik yapılar için ekonomik fiyat seçenekleri sunuyoruz.

Aklınızdaki fikirleri geliştirmek ve bizlerin yaratıcı fikirlerini öğrenmek için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz. Tel: +90 216 491 44 82 Pbx. Email: info@gurtes.com.tr

GÜRTES İNŞAAT MÜHENDİSLİK SAN.
VE TİC LTD. ŞTİ.

Kaynarca Mah. Aydınlı Yolu Cad.
Meşru Sok. No:3/A 34890
Pendik / İSTANBUL

Tel:    +90 216 491 44 82 Pbx.
Mob:  +90 532 200 52 67
Email: info@gurtes.com.tr

GÜRTES 2020 Kataloğu için linki tıklayınız.. Gurtes-katalog-2020-eng

Add Your Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir